Máte doma mini pejska a maxi koně? Oba čtyřnozí mazlíčci by s Vámi rádi trávili tolik času jak jen to je možné a Vy nevíte co máte dělat dřív, není to tak? Proč nevzít Vašeho pejska s sebou do stáje? Nechte Vaše miláčky, ať se seznámi a stanou se z nich nerozluční parťáci.
Často slyším, že pes ke koním by měl být větší rasy. Jasně, je to bezpečnější, protože kopanec od koně není zrovna bezbolestný. Tuto zkušenost má již každý jezdec za sebou. Ale v přátelství zvířat nehraje velikost žádnou roli. Mnohem důležitější jsou povahy těch dvou a oboustranný respekt.
Nejlépe uděláte, když Vašeho koníka navštívíte již v prvních měsících psa. Štěně se v ranné fázi učí každý den poznávat tolik věcí a musí se vypořádat s tolika výzvami, že kůň pro něj bude jen další součástí zatím neprozkoumaného světa. Důležité je, aby jste na statek vkročili se samozřejmostí a sebevědomě šli i k Vašemu koni. Tak svému štěněti ukážete, že se nemá čeho bát a že to obrovské zvíře milujete stejně jako jeho. Podpoříte tak také jeho zvědavost.
Pokud se dva čumáčci přibliží k sobě, pak jste na správné cestě. Vaše ruka hladí střídavě čumák psa i koně, aby se jejich pachy smíchaly. Každé zvíře přeci pozná své kamarády podle vůně. Pokud si Váš koník odfrkne, malý se pravděpodobně lekne. Vy ho ale rychle uklidníte svým hlubokým klidem a pokud ho hladíte, nepřestávejte. Věty jako jsou např. „Neboj se“ jsou zakázané. Používejte spíše energické „Ano, to je správně“ když štěně vyrazí kupředu a „No pojď“ či „Ke mě“ když se lekne a couvne.
Jako další krok zkuste koně ve společnosti pejska hřebelcovat. Pro tuto fázi bude štěně připraveno přibližně v půl roce, za předpokladu, že zvládá základní povely „Ke mě, Sedni a Zůstaň“. Důležitou podmínkou je také bezproblémové chování koně, které není ovlivněno nějakým negativním zážitkem se psy z minulosti. K prvním pokusům si ideálně přizvěte pomocníka, který Vám pomůže mít obě zvířata pod kontrolou. Pokud je to nutné, vemte si pro začátek vodítko a psa ovládejte pomocí pokynů a vodítka. Když je psík moc blízko koně, řekněte „Odstup“ a tahem vodítka pejska přijměte přemístit se do bezpečné vzdálenosti od kopyt. A pak ho samozřejmě nezapomeňte výrazně pochválit, když je tento úkol dokončen.
Pečujte o svého koníka jako vždy, jen nenápadně pozorujte štěně co dělá. Je v blízkosti nohou? Zavelte „Odstup“. To samé pak platí pro pohyb pod břichem koně. Pro Vašeho pejska je nesmírně důležité, aby se naučil udržovat si odstup od koně, obzvláště pak při vyjížďce.
U mého Sunnyho a mé Eli to šlo celkem hladce. Sunny si Eli vzal velmi rychle pod svou ochranu. V její přítomnosti se pohybuje velmi opatrně a pomalu. Již po pár návštěvách jsme si všichni mohli naplno užít společný čas strávený procházkou.
Jak jsme zvládli první vycházku? To se dozvíte v dalších článku.
Tipy:
- Postupujte pomalu a adekvátně k chování psa i koně. Nechte štěně, ať se na statku nejdřív porozhlédne a očuchá si nový revír. Poté co si statek zařadí do seznamu oblíbených míst, mohou přijít další výzvy.
- Používejte při socializaci (seznámení) pozitivní motivaci, tzn. pamlsky, pochvaly a pohlazení. Pochvalte svého psa, když se odváží jít ke koni blíže a bez štěkání.
- Pokud pejsek strachy štěká a koně to znervózňuje, vemte si na seznamování nejříve jiného klidnějšího koně.