Když koně tráví celý den na pastvině, cítí se velmi dobře, protože to odpovídá jejich přirozenému životnímu stylu. Klidně se pohybují po výběhu a hledají svěží trávu, aby ukojili svůj apetit. Čas od času zvednou hlavu, protože na stromě vedle výběhu něco zašustilo. Mohla to být veverka? Pokud pocítí žízeň, jdou ke korytu nebo ochutnají liz, který je pro ně připraven. Na konci odpočinkového dne si občas dopřejí láskyplnou masáž se svým parťákem.
Tento způsob chovu zajišťuje, že si koně mohou odpočinout a načerpat nové síly. Čerstvý vzduch a dostatek pohybu prospívají jejich psychice více než cokoli jiného. To však může mít i své nevýhody. Pokud si všimnete, že se kůň nudí, je třeba zapojit kreativitu. Jak ale zaměstnat koně na pastvině?
Hříbě nemůže být lonžováno. Od mladého koně také nemůžete vyžadovat fyzicky náročné cviky nebo povely. Z tohoto důvodu přichází na řadu pasivní učení, tedy hry.
1. Kartáčování
Váš kůň to ještě nezná? Pak je ten správný čas nechat ho očichat kartáč a pomalu ho hřebelcovat na různých částech těla. Váš čtyřnohý přítel si toto hlazení jistě zamiluje.
2. Následování
Zvědavý kůň rád následuje svého majitele, ale někdy se může dostat až příliš blízko. Vaším úkolem je tedy dát mu najevo, že musí respektovat váš osobní prostor. Tlačí se na Vás? Pak ho nechte udělat několik kroků zpět. Pokračujte v chůzi a zastavte se na libovolném místě. Váš koník by se měl zastavit u vás, v ideálním případě by jeho nohy měly být v jedné linii s vašima nohama nebo kousek za touto linií. Pokud na vás postrkuje nebo vás tlačí ke straně, zvedněte loket a vyviněte mírný protitlak. Za každou maličkost, kterou udělá správně, ho pochvalte.
3. Kužely s překvapením
Kužely lze při výcviku koní využít mnoha způsoby. Lze je například použít ke stavbě slalomových tratí pro cvičení v chůzi nebo klusu. S majitelem a bez vodítka je to pro koníka ještě větší zábava.
Kužely mohou být ale také zpestřením v rytuálu krmení. Každý kůň miluje čerstvou mrkev. Místo toho, aby jste ji dávali z ruky či na zem, můžete je celé nebo po částech schovat pod kužely, které rozmístíte po celém výběhu. Taková hra na hledání mrkve je skvělá zábava, zejména pro mladé koně. Došly vám pamlsky? Pak je jednoduše doplňte, pokud nějaké zbyly. 😊
4. Kartony
Kartonové krabice, ať už malé nebo velké, jsou pro koně vždy zajímavé. Hravý jedinec je může očichávat, okopávat, pošťuchovat, žvýkat, trhat nebo pošlapat. Navíc tato hra slouží také jako test. Čím více smyslů kůň při práci s boxem používá, tím je chytřejší.
5. Vodění na vodítku
Toto cvičení je podobné následování, ale pomocníkem je vodítko. Zde je u mladých koní třeba, aby byl vodič velmi jemný v zacházení s vodítkem a nenasadil hříběti moc vysokou laťku.
6. Plastová láhev v gymsacku
Existují hračky pro koně, které vypadají jako lenochod apod. Vy si ale můžete obdobnou hračku vyrobit i sami. Co potřebujete? Nic víc než gymsack z pevného polyesterového materiálu a plastovou láhev. Vložte láhev do sáčku a zatáhněte za šňůrku na sáčku. Poté zavažte pevný uzel, aby obsah nemohl vypadnout ze sáčku.
Plastová láhev pěkně křupe a koně si ji, stejně jako šňůru, rádi berou na žvýkání i na hraní. Sledujte, co váš miláček dělá s podomácku vyrobenou hračkou. Láhev lze v případě potřeby vyměnit nebo doplnit trochou vody.
7. Březové dřevo na žvýkání
Koně rádi žvýkají dřevo a březové listy jsou pro ně dokonce velmi zdravé. Dejte svému čtyřnohému příteli březovou větev nebo kmen o průměru alespoň 10 cm, čím větší, tím lepší. Březové dřevo se skládá z velmi měkkých vláken, takže nehrozí nebezpečí poranění.
8. Papírová taška
Stejně jako kartonové krabice můžete ke hraní použít i papírové tašky. Lze je také použít jako předmět k hlazení koně, aby se minimalizovala jeho přirozená lekavost. Dotkněte se koně taškou a přejíždějte jí libovolně po těla. Dejte ji pryč, jakmile se koník uvolní. Po krátké přestávce můžete pokračovat. Pokud se vám tento postup osvědčil, můžete druhý den zkusit sáček s mírným pohybem hodit do vzduchu. Nyní pozorujte chování zvířete. Pokud reaguje bázlivě, přistupte k tašce společně s ním.
9. Protahovací cvičení
Pamlsky jsou vynikající k provádění protahovacích cvičení, která mohou snadno pomoci zlepšit pohyblivost Vašeho parťáka. Pamlsky umístěte vlevo, vpravo a mezi přední nohy. Ale pozor: Mladí koně by neměli příliš ohýbat krk a měli by pouze sklánět hlavu přímo dolů, ale ne ji tisknout k hrudi nebo bořit mezi nohy.
10. Pokyn "Step"
Povelem "Step" si váš čtyřnohý kamarád může vysloužit pamlsky a zároveň se něco hravě naučit. Postavte se před koně do vzdálenosti alespoň 1 metru, zvedněte levou nohu do pravého úhlu, poklepejte bičíkem na nohu koně (zrcadlově) a řekněte povel "Step". Jakmile kůň zvedne pravou nohu ze země, dostane pamlsek nebo je pochválen. Nejprve si vše procvičte pouze na jedné straně. Teprve když to funguje s jednou nohou, zkuste to s druhou. Později můžete nohy střídat, aby kůň poznal, kterou nohu má zvednout.